Ahogy nézegettem a tartalmat a blogon, rájöttem, hogy már ezer téma meg lett említve, de egy ilyen alapvető dolog még sosem került igazán szóba - hogyan is vegyünk helikoptert? Nos röviden, összefoglalva: kezdőként egyedül sehogy, sokkal bonyolultabb mint autót venni. De persze ott a kisördög, ezért némi betekintést próbálok adni a döntéshozatalba, hogy legalább ne álljunk olyan bután a feladat előtt.

Mivel a legtöbb ember tud autót vásárolni, ezért ahol lehet, autós példákkal fogom a dolgokat elmagyarázni. Most nem térnék ki márkákra, meg minőségi különbségekre, így is hosszú lesz ez a poszt, sőt lesz még folytatása is. De mindenkit óvnék attól az érzéstől, hogy ezeket a bejegyzéseket elolvasva csak úgy egyedül belevágjon a vásárlásba és még inkább a repülésbe. Ez olyan, mint az autóvezetés. Sokat lehet róla olvasni, az elméletet meg lehet tanulni egyedül, de a vezetést azért nem árt valaki olyannak a társaságában művelni, aki tisztában van a gyakorlattal. Ez bizony a modellhelikopterre is igaz, hiszen ebben a témakörben nem a játékboltok, üzletek polcain levő játékhelikopterekről beszélünk.
Először nézzünk pár alapfogalmat. Amit nézni fogunk, azok a hangzatosnak tűnő különböző készletek. Nem árt tudni, mi van a kifejezések és rövidítések mögött.
Legegyszerűbbnek az RTF (Ready to fly) kitek tűnhetnek. Ezek a besorolásukkal ellentétben a lehető legritkább esetben készek a repülésre. A rövidítés mögött az áll, hogy a doboz mindent tartalmaz, ami kell a repüléshez (vagy szinte mindent), de beállítva nincs. És ha mégis, akkor akár az új autó esetében, nem lehet csak beülni és vezetni, először az ülést, a támlát, a kormányt és a tükröket be kell állítani. Ez a helikopternél fokozottan igaz, mert magát a vezérlést kell testre szabni.
Ha olajat kell cserélni, vagy kiégett a lámpa, bizony szerelő vagy megfelelő szerszám kell az autóhoz, nos ez ezeknél a helikoptereknél is így van, szerszámokat nem adnak, és sok speciális szerszám kellhet.
Eggyel magasabb szint az ARF (Almost ready to fly) kit, aminél tuti kell csavarozni, az előzőkhöz hasonlóan, a legtöbb dolog a dobozban lesz, de pár dolog (akkumulátor például) hiányozhat. Kicsit olyan, mintha kapnánk egy autót, de a kereket nekünk kellene hozzá vinni és felrakni - hozzáteszem, volt ilyen autóforgalmazás a történelemben.
És akkor most jöjjön a hard core:
Mindegyik esetben többé-kevésbé előjöhet az IKEA-érzés. Kapunk egy nagy halom cuccot, sokszor alapvető szerszámokat, szép és részletes leírást, de a konyhabútort mi csavarozzuk össze. Aztán vagy leesik a falról vagy nem. Autóvásárlás házi összeszerelés mellett - ez sem teljesen ismeretlen értékesítési modell, bár kétségtelenül nem szokványos. Azért ne felejtsük el, hogy pár dolgot műszeresen kell beállítani, fékpad és a futómű-beállító berendezés nincs a dobozban. A helikopter esetén minimum rotor-állásszögmérő, forrasztópáka, sniccer, fogó kelleni fog, az nincs mellékelve.
Super combo kitek: Magához a helikopterhez mindent tartalmaz a doboz. Nincs benne akkumulátor, rádió és vevő. Ezeket leszámítva semmit nem kell megvenni a helikopterhez. Ezek általában összeillő komponenseket, egymáshoz passzoló elemeket tartalmaznak. Nem adnak az autóhoz 1.8-ashoz való váltót és 2.4-es motort, minden be fog férni a helyére, minden illeszkedik a másikhoz.
Combo kitek: Egy kicsit nehezebb, de szabadabb az életünk, mert csak az alapvető dolgokat tartalmazza a doboz, a hiányzó komponenseket szabadon megválaszthatjuk. Ez olyan, mintha versenyautót építenénk. Van egy alap autónk és abba teszünk bele olyan dolgokat amik gyárilag nem voltak benne, mást adnának az alapmodellben. Nem egy komplett autót vettünk, hanem egy olyat, amiben nincs váltó, kuplung. Szabadon eldönthetjük - bizonyos keretek között - hogy mi kerül a versenyautónkba. Persze ezt nekünk kell összeszerelni.
Ezekben a csomagokban általában benne van a helikopter összes szerkezeti eleme, a motor, a sebességszabályzó, meg a szervók is, de nincs benne a flybarless elektronika vagy a giroszkóp, a farokszervó. Természetesen minden olyan komponens is hiányzik, ami a super combo dobozokból hiányzik.
Kitek: Ezek a legkevésbé teljes készletek. A helikopter minden szerkezeti eleme megtalálható a dobozban, néha a motor és a sebességszabályzó is benne van, de se szervók, se giroszkóp/flybarless elektronika, se farokszervó nem lesz a dobozban. Sőt, egyes esetekbén akár a rotorlapátok is hiányozhatnak.
Megemlítettünk pár fogalmat, amit nem ártana tisztázni. Mi az a szabályzó, mi a szervó, vevő, giroszkóp és flybarless elektronika. Ígérem erre is sort kerítünk, de egy (inkább több) külön bejegyzésben hamarosan....